Aromaterapia z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Naturalne olejki eteryczne wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, a także przeciwstarzeniowe. Każdy posiada jednak unikalne właściwości, dlatego najlepiej jest dobierać je do indywidualnych potrzeb. Wiele osób zastanawia się: jak używać olejków eterycznych, by osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Wyróżnia się kilka sposobów ich wykorzystywania. Sprawdź, który z nich jest najbardziej dopasowany do twoich potrzeb i pozwól, by aromaterapia w domu stała się rytuałem, który pozwoli ci się odprężyć.
1. Inhalacja, jak wdychać olejki eteryczne
Inhalacja jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów wykorzystywania olejków eterycznych. W tradycyjnej wersji polega na rozpuszczeniu w ciepłej wodzie kilku kropli olejku, a następnie wydychaniu unoszących się oparów. Dzięki temu składniki działają bezpośrednio na drogi oddechowe. Alternatywą dla tej metody jest skropienie pościeli przed snem. Jeśli zależy ci na odprężeniu, wybierz lawendowy olejek eteryczny, który uspokaja i pomaga się zrelaksować. Inhalację można także praktykować przy pomocy świec do aromaterapii lub wosków, które po rozpuszczeniu zaczynają uwalniać piękny zapach.
2. Masaż dla ciała i ducha
Według specjalistów masaż to najbardziej skuteczny sposób wykorzystywania olejków eterycznych. Poprawia ukrwienie skóry, a to z kolei ułatwia wchłanianie olejku eterycznego oraz przyśpiesza jego działanie. Należy jednak pamiętać, że bezpośrednio na powierzchnię skóry nie powinno się stosować czystych olejków eterycznych. Przed rozpocząłem zabiegu, należy więc wymieszać kilka kropel ekstraktu z ulubionym olejem roślinnym. Można w tym celu użyć olejku migdałowego, z jojoba lub wiesiołka. Masaż niweluje stres, zmęczenie i poprawia nastrój.
3. Kąpiele – wieczorny relaks
Jak przygotować kąpiel, która nie tylko odpręży, lecz również zadziała prozdrowotnie? Do pełnej wanny wody należy dolać kilkanaście kropli oleju eterycznego oraz emulgator w postaci na przykład soli z Morza Martwego. Aby kąpiel była skuteczna, powinna trwać około 10–15 minut. Ważne jednak, aby dzień przed wieczornym rytuałem wykonać próbę uczuleniową – to da nam gwarancję bezpieczeństwa. Alternatywą jest użycie do kąpieli gotowych soli z olejkami eterycznymi. Dzięki temu oszczędzamy czas i mamy pewność, że proporcje naturalnego olejku oraz emulgatora są dobrane prawidłowo. Zapachy soli możemy dobrać według preferencji oraz indywidualnych potrzeb: pomarańcza, eukaliptus, a może klasyczna lawenda?
4. Okłady – olejki eteryczne na punktowe ukojenie
Okłady to doskonały przykład punktowego użycia olejków eterycznych. Wystarczy 4–5 kropli wybranego olejku wkropić do miski z gorącą lub lodowatą wodą i dodać emulgator w postaci łyżki śmietany. Następnie zanurzamy w roztworze bawełniany ręcznik i okładamy leczone miejsce. Olejek z drzewa herbacianego sprawdzi się w przypadku skaleczenia lub zadrapania. Okład zadziała antybakteryjnie i ochronnie, a także zmniejszy ryzyko infekcji.
5. Kominki aromaterapeutyczne https://flagolie.pl/?s=kominek&post_type=product
To proste naczynia, w których umieszcza się rozcieńczony wodą olejek lub świeczkę. Ich działanie opiera się na podgrzaniu wosku i uwalniania lotnego olejku do powietrza. Kominek to łagodna forma aromaterapii, będzie więc idealna dla początkujących lub lubiących dłuższe wdychanie przyjemnych zapachów.