Uncategorized

Wosk sojowy. Dlaczego warto się na niego zdecydować?

Zapachowe lub bezwonne. W szklanych słoikach i przeróżnych kształtach. Świece nadają klimat pomieszczeniu i czynią go bardziej przytulnym. Ważne jest jednak, z czego zostały wykonane. Wosk sojowy z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wzmacnia zapach kompozycji i jest bezpieczny dla organizmu, dzięki czemu można palić go w zamkniętych pomieszczeniach.

Aby poznać jego właściwości, należy zacząć od tego, z czego jest wosk sojowy. Nasz wosk sojowy do świec powstaje w wyniku rozdrabniania ziaren soi, z których następnie tłoczony jest olej poddawany procesowi utwardzania. Jego pochodzenie oraz sposób produkcji czyni go nietoksycznym podczas spalania.

Wosk sojowy i jego właściwości. Co jeszcze czyni go wyjątkowym?

1. Jest biodegradowalny

Wosk sojowy to utwardzony olej, który wyciskany jest z nasion soi. W przeciwieństwie do parafiny, otrzymywanej z ropy naftowej, pochodzi z odnawialnych źródeł. Jest więc w pełni biodegradowalny oraz przyjazny dla środowiska naturalnego. Może być rozkładany przez mikroorganizmy, nie obciąża więc środowiska odpadami zalegającymi przez lata. Świadomość ekologiczna społeczeństwa stopniowo wzrasta. Wiemy już, że plastik szkodzi, a wodę należy oszczędzać. Wybór wosku sojowego również jest ekologiczną decyzją. Ponadto świece, które są z niego wykonane to produkty wegańskie.

2. Jest ekonomiczny

Wosk sojowy charakteryzuje niska temperatura spalania – około 45-50 stopni Celsjusza. To sprawia, że wykonana z niego świeca pali się nawet do 50% dłużej niż parafinowa. Ta sama gramatura produktu jest w stanie dostarczyć nam więcej godzin odprężenia i relaksu. Ponadto, dzięki niskiej temperaturze topnienia, możemy używać świec sojowych, bez obaw o oparzenia – są znacznie bezpieczniejsze.

3. Wosk sojowy nie brudzi powierzchni

Rozpuszczony pod wpływem ciepła wosk jest płynny. Jeśli jednak martwisz się, że wylejesz go na nową sofę lub pobrudzisz nim podłogę, niesłusznie. Wosk sojowy w przeciwieństwie do parafiny nie brudzi powierzchni na stałe. Wystarczy woda z mydłem i po plamie nie ma już śladu. Dzięki tej właściwości, po wypaleniu świecy możemy wykorzystywać pusty słoiczek na przechowywanie drobiazgów. Szklany pojemnik w czarnym kolorze wygląda elegancko i może posłużyć Ci za doniczkę. Mała paprotka z pewnością się ucieszy.

4. Nie zawiera toksyn

Według badań przeprowadzonych przez American Chemical Society wynika, że podczas spalania świec parafinowych do powietrza przedostaje się wiele toksycznych związków. Nalezą do nich między innymi toluen, który może wywoływać podrażnienia oczu i skóry, a przy dłuższym kontakcie także również uszkodzenia mózgu oraz Benzen, uznawany za substancję rakotwórczą. Wosk sojowy, w przeciwieństwie do parafiny jest w pełni naturalny. Ponadto ten, którego używamy do produkcji świec Flagolie, posiada certyfikaty utwierdzające w przekonaniu, że jest wolny od GMO, pestycydów i jakichkolwiek innych dodatków chemicznych. Starannie dobieramy dostawców i mamy pewność jakości. Twój organizm nie jest zagrożony, bo po prostu wiesz, co wdychasz!

5. Wosk sojowy doskonale wydobywa zapach

Parafina ma charakterystyczny zapach, który unosi się wraz z zapaleniem świecy. Bardzo często jest tak intensywny, że skutecznie dominuję i tłumi aromat dodanej kompozycji zapachowej. W przypadku świecy wykonanej z wosku sojowego nie ma takiego problemu. Jest on całkowicie bezwonny, a ponadto doskonale wydobywa głębię zawartych w składzie kompozycji czy też olejków eterycznych. Efekt? Soczysty, przyjemny zapach, który unosi się we wnętrzu i utrzymuje jeszcze długo po zgaszeniu świecy.

6. Ma wiele zastosowań

Używany jest nie tylko do produkcji świec, ale także kosmetyków (w formie oleju sojowego). Posiada właściwości odżywcze, natłuszczające, co wykorzystujemy także w naszych świecach do masażu.

7. Jego czas palenia jest dłuższy

Czas palenia wosku sojowego jest nawet o połowę dłuższy niż w przypadku świecy parafinowej. Dlaczego? Jest to związane z temperaturą topnienia wosku sojowego, która jest o niższa od wosku parafinowego. Jak wygląda to w praktyce? Świeca sojowa o pojemności 180g wystarczy na około 30-36 godzin palenia. Nasza duża świeca sojowa o pojemności 600g pali się nawet do 100 godzin.

Przekłada się to także na kwestie finansowe, bo choć świece z parafiny są tańsze, to sojowe starczają na dłużej, czyniąc jej zakup bardziej ekonomicznym i ich zakup jest bardziej opłacalny.