Uncategorized

Dodatki do wnętrz. Które wybrać i jak je stylizować?

Przeprowadziłeś się do nowego mieszkania, a może po prostu chcesz odświeżyć wystrój domu i nadać pomieszczeniom nowego charakteru i wzbogacić je o dodatki do wnętrz? Dekorowanie wnętrz nie należy do łatwych zadań. Zwłaszcza obecnie, gdy sklepy meblowe przeładowane są najróżniejszymi akcesoriami wnętrzarskimi, trudno jest odnaleźć się w nowych trendach. Co wybrać, aby ożywić przestrzeń? Dopasuj dodatki do wnętrz, kierując się stylem, który najbardziej ci odpowiada. Poznaj nasze porady.

Minimalistycznie i z klasą

Niektórzy mówią, że minimalizm to styl stworzony z myślą o perfekcjonistach – ludziach, którzy kochają przestronne i pełne światła wnętrza. Minimalizm we wnętrzach objawia się przede wszystkim stawianiem na jakość. Żeby dotrzeć do sedna i zrozumieć idee minimalizmu należy wrócić do jego korzeni.

Ludwig Mies van der Rohe to niemiecki architekt i twórca słynnej sentencji „mniej znaczy więcej”. Projektując budowle i urządzając wnętrza, zwracał uwagę na szczegóły, bo jak zwykł mawiać „Bóg kryje się w detalu”. O Van der Rohe mówi się, jako o architekcie, który kochał luksus. Stosował produkty najlepszego gatunku – włoskie skóry, nowoczesne stalowe elementy. To właśnie w jakości tkwi siła jego prac, a także siła minimalizmu, który powołał do życia.

Domy i mieszkania w tym stylu charakteryzują się brakiem wielu dodatków i drobiazgów zalegających na półkach. Niektórym kojarzą się jako wyposażone w niewiele mebli i rzeczy, co nie do końca jest prawdą. W minimalistycznym domu chodzi przede wszystkim o funkcjonalizm, ograniczenie wielu mebli i dodatków na rzecz tych lepszej jakości, przestrzeń i brak rozpraszających przedmiotów wokoło.

Prostota nigdy się nie starzeje – jeśli minimalizm jest stylem, który do ciebie przemawia, zdecyduj się na dobrej jakości dodatki w stonowanych kolorach. Kubistyczna mydelniczka z pewnością przyciągnie wzrok gości. Do tego stylu idealnie będzie także pasować nasza seria White Label, która powstała z myślą o tych, którzy kochają subtelne dodatki do domu https://flagolie.pl/kategoria-produktu/swiece-sojowe/white-label/

Dodatki do wnętrz w stylu skandynawskim

Styl skandynawski pochodzi ze Szwecji i krajów Północnej Europy. Chociaż na pierwszy rzut oka można pomylić go z minimalizmem, różnice są niezwykle istotne. Skandynawowie znani są na całym świecie z przywiązania do funkcjonalności – cenią rozwiązania praktyczne. Kochają naturalne materiały – zarówno jeśli chodzi o codzienną garderobę, jaki i wnętrza, w których mieszkają. Kolory dominujące w tym stylu poza bielą, to także szarości, ecru, ale także pastele, błękit czy wrzos. Co to ważne, styl ten charakteryzuje się lekkością i brakiem przytłaczających dodatków.

Skandynawia jest też częścią Europy, która szczególnie dba o środowisko. Tamtejsze społeczeństwo docenia i szanują przyrodę. Takie podejście widoczne jest również we wnętrzach. W skandynawskich mieszkaniach i domach rządzi bowiem uniwersalizm – klasyczne kolory i drewniane dodatki. Sezonowe trendy nie są mile widziane.

Skandynawowie nie lubią przepychu – epatowanie bogactwem jest im obce. Jakość cenią dużo bardziej niż ilość. Aranżując przestrzeń, decydują się na szlachetne dodatki, które przyciągają wzrok. Świece w kształcie walca, wykonane z ekologicznego wosku idealnie wpisują się w filozofię hygge, świece w kształcie walca szczególnie polecamy jako dekoracje do salonu.

Loft – nowocześnie i z pazurem

Ojczyzną stylu loftowego są Stany Zjednoczone. Jego historia sięga lat 60-tych i 70-siątych. To właśnie wówczas ogromne fabryki znajdujące się na obrzeżach opustoszały. Właściciele magazynów szukali pomysłu, by zagospodarować bezużyteczne warsztaty i zacząć na nich zarabiać. Zaczęli więc adaptować je na pomieszczenia mieszkalne i wynajmować biedniejszej części społeczeństwa. Od tamtego czasu styl loft przeszedł transformację. Obecnie preferują go szczególnie młodzi i zamożni mieszkańcy dużych miast.

Mówi się, że do loftów trzeba odwagi oraz odpowiedniej przestrzeni. Styl ten wyróżniają przede wszystkim uwydatnione elementy industrialne i konstrukcyjne. Metal, drewno, beton i skóra przeplatają się i tworzą wnętrze. Jeśli jesteś szczęśliwcem, którego mieszkanie pozwala na nowoczesne loftowe eksperymenty, postaw na wyraźne dodatki. Świeca zapachowa z miedzianą etykietą z pewnością wpisze się w surową estetykę.

Boho, czyli dodatki do wnętrz na luzie

Styl boho z sezonu na sezon staje się coraz bardziej popularny – dotyczy to zarówno ubrań, jak i wnętrz. Naczelną zasadą urządzania przestrzeni w stylu boho jest niczym nieskrępowana swoboda. Co to oznacza? Miksuj, jak lubisz – kolory, printy, motywy, materiały i fasony. Najważniejsze jest, byś poprzez otoczenie się wszystkim, co jest bliskie twojemu sercu, czuł się komfortowo.

Na pierwszy rzut oka styl boho może sprawiać wrażenie niedbałego. W rzeczywistości charakteryzuje go eklektyka. To zabytkowe meble odziedziczone po babci połączone z designerskimi dodatkami od niszowych projektantów. Ludowe, folklorystyczne wzory, a także nawiązania do popkultury. Boho pozwala wyrazić upodobania i zamiłowania mieszkańców. Domy w stylu boho przepełnione są harmonijnym połączeniem natury, lekkości, wygody i kolorystyki nawiązującej do ziemi oraz roślin. Boho jest także przeciwieństwem minimalistycznych stylów, jego elementy przywodzą klimaty egzotyczne czerpane z natury. Paleta kolorów tego stylu opiera się przede wszystkim na barwach ziemi (brązy, żółcie, zielenie) i często kontrastowych (czerwień-turkus).

Elementem, który łączy większość mieszkań w stylu boho jest zieleń. Rośliny doniczkowe – małe pile i duże monstery – przepełniają przestrzeń. Dodatkami, które pojawiają się równie często są plecione makramy lub wełniane kilimy. Całość uzupełniają świece, które nadają klimat w jesienne wieczory. Idealnie sprawdzą się sojowe świece zapachowe z drewnianymi nakładkami.