Wystrój wnętrz

Ozdoby świąteczne, czyli jak ustroić dom na Święta?

Zazwyczaj za bożonarodzeniowe dekoracje zabieramy się, gdy do Pierwszej Gwiazdki jest już bardzo blisko. Powracamy wówczas do choinkowych ozdób, które kurzyły się na strychu przez ostatnie dwanaście miesięcy i okazuje się, że większość z nich niestety nie nadaje się do ponownego użytku. Porcelanowe bombki potłukły się mimo zabezpieczenia, a kolorowe łańcuchy nie błyszczą już tak intensywnie, jak rok temu.  Brak konkretnego planu na wystrój wnętrza, często powoduje, że do naszej przedświątecznej codzienności wkrada się zakupowy chaos. Jakie ozdoby świąteczne wybrać tym razem? Połącz klasykę z nowoczesnością i sprawdź nasze propozycje!

1. Ozdoby świąteczne mogą być EKO!

Dekoracje na Święta Bożego Narodzenia najczęściej kojarzą się z przepychem i całą gamą kolorów. Złoto przeplata się ze srebrem, a czerwienie przechodzą w brązy. Zazwyczaj, kupując ozdoby choinkowe, nie zwracamy uwagi na ich uniwersalny charakter. Gdy rok później decydujemy się na zmianę koncepcji, większość z nich ląduje w koszu. To mało ekologiczne, dlatego podczas wyboru dekoracji, warto zwracać uwagę na to, by cechowała je ponadczasowość. Rozbita bombka kojarzy się nam przede wszystkim z bałaganem. To powód, dla którego wiele firm proponuje konsumentom akcesoria wykonane z plastiku – odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli jednak zależy ci na losie planety i nie chcesz decydować się na sztuczne tworzywo, wybierz bombki z papieru. Są odporne na stłuczenia i ekologiczne! Możesz spróbować także wykonać je samodzielnie w rodzinnym gronie, co pozwoli Wam spędzić czas w rodzinnej atmosferze i pobudzić kreatywność.

2. Naturalnie i z pomysłem!

Święta kojarzą się nam ze spotkaniami w gronie najbliższych i przyjmowaniem gości. Rozmawiając i zajadając się tradycyjnymi potrawami, spędzamy czas przy stole. Zadbaj, by ten był odpowiednio przystrojony i prezentował się nienagannie – to w końcu jedyna taka okazja w roku. Stroiki są podstawą bożonarodzeniowego wystroju wnętrz. Jeśli chcesz połączyć to, co modne z tym, co klasyczne, postaw na wykonane ręcznie świąteczne wieńce, które ożywią przestrzeń i doskonale będą komponować się z białym obrusem. Dobierz do nich sojowe świece w kształcie Walca. Gdy imprezowe szaleństwo nieco opadnie, będziesz mogła usiąść w ciszy i odpocząć przy ciepłym świetle migoczącego płomienia. To się nazywa klimat!

źródło: unsplash.com

3. Handmade na święta

Chyba żaden okres w roku nie kojarzy się nam z rękodziełem tak bardzo, jak Święta Bożego Narodzenia. Szarlotka upieczona przez babcię, pierogi klejone razem z mamą – według receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie – to właśnie te drobiazgi czynią Gwiazdkę tak wyjątkową. Ozdoby świąteczne również mogą być handmade – dekoracje, w które wkładamy serce, prezentują się najlepiej i dodają uroku pomieszczeniu. Jeśli jednak w natłoku przedświątecznych obowiązków nie znajdziesz czasu, żeby zająć się tworzeniem koncepcji stroików, lub na zajęciach z plastyki nigdy nie czułaś się najlepiej, mamy na to rozwiązanie! Zdecyduj się ozdoby choinkowe handmade wykonane ręcznie przez osoby, które robią to z pasji. Może być to na przykład stroik w kształcie choinki, który dopełni aranżację wnętrza.

4. Ozdoby świąteczne w wyjątkowych kształtach

Czym byłyby Święta Bożego Narodzenia bez choinki, kolęd i prezentów? Świąteczne motywy tworzą w mieszkaniu wyjątkową atmosferę i magiczny klimat. To niezawodny sposób, by uczynić przestrzeń wyjątkową. W tym roku zaproś do domu Pierwsza Gwiazdkę nieco wcześniej. Wybierz ozdoby choinkowe w świątecznych kształtach i kolorach. Zawieszka na choinkę przypominająca świąteczną skarpetę na prezenty z pewnością spodoba się najmłodszym członkom rodziny. To szczegół, który jednak znacząco wpłynie na całość dekoracji!

5. Świecie, które stworzą wyjątkowy nastrój

Świece same w sobie tworzą wyjątkową aurę i nadają rodzinnej, ciepłej atmosfery w domu. Wybierając elegancki wygląd świecy, wystarczy, że położyć ją w środku wieńca, czy innych świątecznych ozdób, a świąteczny klimat w Twoim mieszkaniu jest murowany. Sprawdź naszą serię Glam i sprawdź jak idealnie pasuje do Twojego świątecznego wnętrza.

6. Ozdoby przed dom na święta

Świąteczne dekoracje nie muszą ograniczać się tylko do tych wewnątrz. Warto zadbać o świąteczną aurę także przed domem. Jakie wybrać? Zewnętrzne dekoracje mogą być dopełnieniem tego, co znajduje się wokół Twojego domu. Jeśli posiadasz balkon, możesz przystroić go zielonymi girlandami z bombkami i światełkami. W Twoim ogródku stoi niewielka choinka? Wystarczy, że założysz na nią światełka zewnętrzne. Bardzo eleganckim elementem może być też wieniec na drzwi, możesz go kupić lub wykonać samodzielnie.