Czytając opisy eleganckich odświeżaczy powietrza czy też świec zapachowych, łatwo jest się pogubić. Nie każdy bowiem ma świadomość tego, jak wygląda proces powstawania perfum i jak należy odczytywać ich strukturę. Pewnie nie raz spotkaliście się z określeniem „kompozycja zapachowa”. Nie jest ono przypadkowe. Proces tworzenia perfum można bowiem porównać do powstawania dzieła muzycznego. Oba wymagają precyzji, wiedzy i doświadczenia. Nuty zapachowe są od siebie zależne. Przenikają się i uzupełniają, by razem wybrzmieć. Gdy podczas wybierania zapachu dla siebie lub do domu dopadają nas dylematy, dobrze jest sięgnąć po piramidę zapachową, która wiele mówi nam o poszczególnych kompozycjach. Ale jak prawidłowo ją zinterpretować?
Jak czytać piramidę zapachową?
Piramidy zapachowe to szkielety perfum. Zazwyczaj składają się z trzech woni, które nazywa się nutami: głowy, serca i głębi. Każda z nich ujawnia się w określonej kolejności. Koncepcja nut bazuje na założeniu, że nie wszystkie substancje są tak samo trwałe i pachną równie intensywnie. Poszczególne składniki kompozycji zapachowej stają się wyczuwalne, gdy zapach rozwija się i wybrzmiewa. Później jednak stopniowo nikną, ustępując miejsca kolejnym.
Piramida węchowa polega również na utrzymaniu równowagi trzech następujących po sobie dźwięków. Jakie są nuty zapachowe perfum? Kompozycja perfum składa się z trzech części zwanych nutami. Każda z nich aktywuje się w różnym czasie. Poprzez kompozycję perfum opartą na trzech nutach zapachowych, kompozycja rozpylana w powietrzu, a poszczególne składniki stają się z czasem zauważalne i znikają w kontakcie z cząsteczkami powietrza. Zapach bardziej kwiatowy lub owocowy, ciężki lub lekki, odpowiedni do codziennego użytku lub tylko na specjalne okazje itp.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Nuta głowy
To nuta, która przy wyborze perfum ma zdecydowanie największe znaczenie.
Odpowiedzialna jest za tak zwane pierwsze wrażenie ponieważ pojawia się natychmiast po nałożeniu zapachu. Jej aromat wyczuwalny jest zaraz po otworzeniu wieczka. Zazwyczaj więc na jej podstawie dokonujemy zakupu. Nutę głowy charakteryzuje zazwyczaj duża intensywność – pełni przecież funkcję perswazyjną, kusi i zachęca. Jej zapach jednak dosyć szybko się ulatnia. Szacuje się, że w zależności od jakości kompozycji wyczuwalny jest do około pół godziny od pierwszego zetknięcia z produktem. Później można rozpoznać go w tle, jednak na prowadzenie wysuwa się już kolejna woń: nuta serca.
W nutach serca zwykle można znaleźć składniki bardzo świeże i orzeźwiające. To kwiatowy bukiet lub owocowo-cytrusowy zapach, ale ma też inne dodatki, takie jak zioła i liście. Niestety, ten pierwszy kod stosunkowo szybko zanika, stając się prawie nierozpoznawalny po około 10 minutach.
Do nut głowy należą:
- nuty hesperydowe, czyli cytrusowe: cytryna, grejpfrut, pomarańcza, mandarynka, pomelo, beragmotka (przykładem mogą być kompozycje takie jak klasyczna woda kolońska Acqua di Parma, choć cytrusy występują w wielu zapachach, nie tylko świeżych);
- nuty owocowe: czarna lub czerwona porzeczka, liczi, malina, jabłko;
- nuty kwiatowe: róża, jaśmin, fiołek, konwalia, magnolia.
Nuta serca
Najważniejszą rzeczą w zapachu jest jego serce. I to właśnie tworzy jego charakter.
Nuta serca stanowi połączenie pomiędzy nutą głowy i nutą głębi – spaja je i sprawia, że kompozycja zapachowa staje się wyrazista. Zazwyczaj towarzyszy nam od 2 do 4 godzin po pierwszym kontakcie. Ma funkcję podtrzymującą i decyduje o ogólnym charakterze kompozycji. Często tworzą ją akordy korzenne lub drzewne. Niestety bardzo często jest niedoceniana przez konsumentów. Gdy następnym razem będziesz wybierać perfumy, zwróć na nią uwagę!
Najpopularniejsze nuty serca to:
- nuty kwiatowe: Absolut róży (podobnie jak różane serce Cacharel Amor Amor), jaśmin, magnolia, bez, orchidea, plumeria, konwalia, tuberoza, osmantus;
- przyprawy: kardamon, cynamon, kminek.
Są zielone akordy, nuty morskie, owocowe, a nawet cytrusowe. Z drugiej strony kwiaty są zwykle centralnym elementem perfum. Chyba że nie występują w ogóle w Twojej konkretnej konfiguracji. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że jeśli nie lubisz centralnych nut zapachu, nie możesz pokochać całej kompozycji. Ponadto, jeśli nie lubisz zapachu róż, nie powinieneś wybierać zapachu skoncentrowanego na różach.
Nuta głębi
Ostatnia nuta perfum. Nie jest najbardziej intensywny, ale definiuje charakter perfum.
Przez niektórych określana również jako baza, ponieważ jest podstawą kompozycji perfumeryjnych. Dobrze dobrana nuta głębi sprawa, że zapach będzie wyczuwalny – na skórze lub w powietrzu – przez wiele godzin. Chociaż jej woń nie jest na tyle intensywna, aby nagle uderzyć nas mocą, występuje w tle, jednocześnie podtrzymując pozostałe akordy i nadając im charakteru. To właśnie od nuty głębi twórcy perfum rozpoczynają komponowanie zapachu – jest zatem fundamentem i dużo od niej zależy. Warto wspomnieć, że jeśli kompozycja odznacza się wyjątkową jakością, zapach nuty głębi może towarzyszyć nam nawet kilka dni.
Jako nuta bazowa ma najdłuższy termin przydatności do spożycia, jej zapach bardzo wolno odparowuje i może utrzymywać się na skórze nawet do kilku godzin, decydując o trwałości perfum. Pozostaw nutę bazową na ubraniach przez kilka dni.
Nuty bazy to:
- piżmo,
- bursztyn,
- żywica leśna,
- drewno,
- wanilia i przyprawy.
Do tej kompozycji zwykle dodaje się wzmacniacze zapachu i utrwalacze. Co ciekawe, podczas tworzenia nowego zapachu nuty bazowe są komponowane jako pierwsze.
W rzeczywistości nasze perfumy na skórze mogą pachnieć zupełnie inaczej niż wtedy, gdy je kupujesz. W aptece czujesz tylko pierwszy dźwięk – głowę. Bogactwo zapachu staje się zauważalne w ciągu kilku następnych godzin. Dlatego warto nałożyć go na skórę i chwilę odczekać, zanim zdecydujemy się na konkretny zapach.