O świecach naturalnych

Jak czytać zapachy, czyli o nucie głowy, serca i głębi

Czytając opisy eleganckich odświeżaczy powietrza czy też świec zapachowych, łatwo jest się pogubić. Nie każdy bowiem ma świadomość tego, jak wygląda proces powstawania perfum i jak należy odczytywać ich strukturę. Pewnie nie raz spotkaliście się z określeniem „kompozycja zapachowa”. Nie jest ono przypadkowe. Proces tworzenia perfum można bowiem porównać do powstawania dzieła muzycznego. Oba wymagają precyzji, wiedzy i doświadczenia. Nuty zapachowe są od siebie zależne. Przenikają się i uzupełniają, by razem wybrzmieć. Gdy podczas wybierania zapachu dla siebie lub do domu dopadają nas dylematy, dobrze jest sięgnąć po piramidę zapachową, która wiele mówi nam o poszczególnych kompozycjach. Ale jak prawidłowo ją zinterpretować?

Jak czytać piramidę zapachową?

Piramidy zapachowe to szkielety perfum. Zazwyczaj składają się z trzech woni, które nazywa się nutami: głowy, serca i głębi. Każda z nich  ujawnia się w określonej kolejności. Koncepcja nut bazuje na założeniu, że nie wszystkie substancje są tak samo trwałe i pachną równie intensywnie. Poszczególne składniki kompozycji zapachowej stają się wyczuwalne, gdy zapach rozwija się i wybrzmiewa. Później jednak stopniowo nikną, ustępując miejsca kolejnym.

NUTA GŁOWY

To nuta, która przy wyborze perfum ma zdecydowanie największe znaczenie. Odpowiedzialna jest za tak zwane pierwsze wrażenie. Jej aromat wyczuwalny jest zaraz po otworzeniu wieczka. Zazwyczaj więc na jej podstawie dokonujemy zakupu. Nutę głowy charakteryzuje zazwyczaj duża intensywność – pełni przecież funkcję perswazyjną, kusi i zachęca. Jej zapach jednak dosyć szybko się ulatnia. Szacuje się, że w zależności od jakości kompozycji wyczuwalny jest do około pół godziny od pierwszego zetknięcia z produktem. Później można rozpoznać go w tle, jednak na prowadzenie wysuwa się już kolejna woń: nuta serca.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Świece sojowe (@flagolie)

NUTA SERCA

Nuta serca stanowi połączenie pomiędzy nutą głowy i nutą głębi – spaja je i sprawia, że kompozycja zapachowa staje się wyrazista. Zazwyczaj towarzyszy nam od 2 do 4 godzin po pierwszym kontakcie. Ma funkcję podtrzymującą i decyduje o ogólnym charakterze kompozycji. Często  tworzą ją akordy korzenne lub drzewne. Niestety bardzo często jest niedoceniana przez konsumentów. Gdy następnym razem będziesz wybierać perfumy, zwróć na nią uwagę!

NUTA GŁĘBI

Przez niektórych określana również jako baza, ponieważ jest podstawą kompozycji perfumeryjnych. Dobrze dobrana nuta głębi sprawa, że zapach będzie wyczuwalny – na skórze lub w powietrzu – przez wiele godzin. Chociaż jej woń nie jest na tyle intensywna, aby nagle uderzyć nas mocą, występuje w tle, jednocześnie podtrzymując pozostałe akordy i nadając im charakteru. To właśnie od nuty głębi twórcy perfum rozpoczynają komponowanie zapachu – jest zatem fundamentem i dużo od niej zależy. Warto wspomnieć, że jeśli kompozycja odznacza się wyjątkową jakością, zapach nuty głębi może towarzyszyć nam nawet kilka dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *