Uważność można praktykować na wiele sposobów, a jednym z nich jest zanurzenie się w doświadczeniach zmysłowych. Poprosiliśmy Joannę Kaczmarek, by stowrzyła ćwiczenie uważność z produktami Flagolie w roli głównej. Zapraszamy!
Odłóż telefon na bok, zapomnij na chwilę o troskach, wycisz się.
Zapal swoją ulubioną świecę.
Postaraj się wykonać to ćwiczenie z pełną otwartością i ciekawością, zostawiając na chwilę oceny i opinie. Jeżeli w trakcie zadania będą przychodziły Ci do głowy jakieś myśli, to normalne. Zauważ je i z powrotem wróć do swoich zmysłów.
WZROK
Na początek skieruj uwagę na zmysł wzroku.
Zauważ, jaki kolor i kształt ma świeca.
Przyjrzyj się płomieniowi – jak mieni się różnymi kolorami i co chwilę zmienia swój kształt.
Zwróć uwagę także na wosk – jak powoli topi się i zmienia swoją konsystencję pod wpływem ciepła.
DOTYK
Teraz skieruj uwagę na zmysł dotyku.
Może zechcesz przybliżyć swoje dłonie do świecy i sprawdzić, jak zmieniają się doznania, gdy Twoje ręce są coraz bliżej. Jak odczuwasz temperaturę? A może zechcesz dotknąć szklanego opakowania czy ciepłego wosku. Jakie struktury, konsystencję wyczuwasz pod palcami? Jaki ten dotyk jest dla Ciebie?
ZAPACH
Poczuj woń świecy. Jaki to zapach?
Może zauważysz nawet, jak mieszają się ze sobą zapachy ognia, palącego się knota i topiącego się wosku. A może poczujesz, jak zapach świecy miesza się z zapachem pomieszczenia?
Jeżeli masz ochotę, możesz na chwilę zamknąć oczy, by pozwolić sobie na skupienie się tylko na zapachu.
SŁUCH
A może paląca się świeca wydaje jakieś dźwięki?
Jesteś w stanie usłyszeć delikatne strzelanie płomienia? A może słyszysz jeszcze coś innego?
Jeżeli nie słyszysz w danym momencie żadnych dźwięków, to też jest w porządku.
SMAK
Zauważ, jaki smak ma to doświadczenie.
Może poczujesz w ustach smak niedawno wypitej kawy, a może nawet zauważysz, jak zapach świecy zmienia Twoje doznania smakowe.
Daj sobie chwilę na uważne bycie w tym doświadczeniu. Zauważaj doznania płynące z zatopienia się we wszystkich zmysłach.
Joanna Kaczmarek – Założycielka Centre of Mindful Changes. Certyfikowana trenerka mindfulness i programu redukcji stresu opartego na uważności oraz trenerka medytacji. Twórczyni autorskiego Programu Rozwoju Uważności. Mindfulness jest jej największą pasją – praktykuje, uczy dorosłych i dzieci, analizuje także wpływ uważności na podnoszenie poziomu wellbeingu ludzi i organizacji. Trenerka biznesu i coach. Posiada bogate doświadczenie z pracy w korporacji, najpierw na stanowiskach managerskich, następnie w HR na stanowiskach Brand Training Managera, Strategic HR Business Partnera oraz HR Managera, co sprawia, że doskonale rozumie problemy klientów, zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i managera. Współpracuje z biznesem jako konsultantka HR, trenerka kompetencji miękkich, mentorka, coach. Buduje i wdraża programy rozwojowe dopasowane do potrzeb organizacji, w których ważną rolę pełni mindfulness.
www.centreofmindfulchanges.com
Instagram: @centreofmindfulchanges
FB: @centreofmindfulchanges
Youtube: @centreofmindfulchanges