Sformułowanie „nauka oddechu” dla wielu wciąż wydaje się nieoczywiste. Przecież oddech, to umiejętność, z którą wszyscy się rodzimy. Wydaje się prosta i niewymagająca. Po części jest to prawda, bo jak twierdzi Justyna Cisek – certyfikowana nauczycielka oddechu – jeśli będziemy oddychać nieświadomie, nasz organizm przetrwa. Lista zalet, które płyną ze świadomego oddechu, jest jednak bardzo długa i zachęcająca. Obecnie, gdy większość z nas boryka się z permanentnym stresem, warto przyjrzeć się korzyściom jakie płyną z ćwiczeń oddechowych nieco bliżej.
Monika Janusz: Oddechu rzeczywiście powinniśmy się uczyć? Brzmi to bardzo nietypowo.
Justyna Cisek: Rodzimy się z prawidłowym oddechem. Jednak to, w jakich warunkach żyjemy, sprawia, że nasz oddech się zmienia. Przejadamy się, przegrzewamy, zjadamy dużo przetworzonej żywności. W Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie gospodarka usługowa zaczyna dominować. To sprawia, że dużo mówimy, a pomiędzy zdaniami bierzemy łapczywe oddechy.
M.J.: Jak stres wpływa na nasz oddech?
J.C.: Stres wywołuje w naszym organizmie tę samą reakcję, którą wywoływał u naszych przodków dawno temu, gdy wokół nich znajdowało się fizyczne zagrożenie. Nasz oddech w chwilach stresu przyśpiesza, ponieważ jesteśmy gotowi do aktywności fizycznej, która ma nas uratować. Obecnie jednak najczęściej w chwilach stresu – w pracy i w domu – nie mamy możliwości ucieczki, zostajemy w miejscu.
Wyświetl ten post na Instagramie.
M.J.: Jak zatem powinniśmy oddychać?
J.C.: Wystarczy spojrzeć na niemowlę, żeby zobaczyć, jak wygląda prawidłowy oddech. Jest cichy, a mimo to angażuje całą przeponę, brzuch podczas oddychania rusza się na boki. Zauważyłam, że głęboki oddech często mylimy z dużym oddechem. Różnica jest bardzo ważna. Duży oddech to najczęściej haust powietrza, który bierzemy przez usta. Z kolei głęboki oddech jest delikatny, spokojny, przeponowy, właściwie niewidoczny. Taki oddech jest w stanie nas dotlenić. Pamiętajmy również, że powinnyśmy oddychać przez nos, ponieważ wtedy jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi różne związki – na przykład tlenek azotu, niezbędny organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.
M.J.: O oddychaniu przeponowym słyszy się głównie w kontekście wystąpień scenicznych. Jak nauczyć się oddychać przeponą?
J.C.: Oddychanie przeponowe to coś, czego nie musimy się uczyć, rodzimy się z tą umiejętnością. Musimy jednak ją sobie przypomnieć. Jeśli zaczniemy oddychać przez nos, przepona z czasem się włączy – to naturalne. Jeśli chcemy rozpocząć ćwiczenia, najłatwiej jest zacząć w pozycji leżącej. Połóżmy książkę na brzuchu i spróbujmy poruszyć ją za pomocą przepony.
M.J.: W czym pomaga nam świadomy oddech?
J.C.: Świadomy oddech wpływa zarówno na nasz umysł, jak i na nasze ciało. Redukuje poziom stresu, pozwala zapanować nad emocjami, pomaga w stanach depresyjnych. Dzięki ćwiczeniom oddechowym możemy pozbyć się między innymi duszności, ucisków w klatce piersiowej. Pożegnać chrapanie i bezdech senny. Świadomy oddech pozwala nam zwalczyć zawroty i bóle głowy, drżenia ciała. Wpływa także na układ krwionośny i reguluje bicie serca.
Wyświetl ten post na Instagramie.
M.J: Czy jest takie ćwiczenie oddechowe, które pozwoli nam szybko uspokoić nerwy?
J.C.: Gdy chcemy szybko uspokoić się w sytuacji stresowej, powinniśmy skoncentrować się na wydechu. Wydłużając wydech, nasz system nerwowy przestawia się na parasympatyczny, a to sprawia, że zaczynamy czuć się bardziej zrelaksowani, odprężeni. Jeśli chcemy szybko się odprężyć, zadziała delikatny wdech przez nos i długi wydech także przez nos. Nazywam tę technikę „mruczando”, bo jeśli nie ma wokół nas nikogo, możemy mruczeć podczas wydechu. Ta metoda sprawdza się również, gdy nie możemy zasnąć.
Całej rozmowy wysłuchasz TUTAJ
Dowiedź się więcej o naszej gościni:
Justyna Cisek uczy świadomego oddechu wg metody dr Buteyko, w połączeniu z Shinrin Yoku (kąpiele leśne) i Qi Gong (ćwiczenia z energią). Świadomym oddechem zajmuję się od 2015 roku. Ukończyła kursy oddechowe wg metody dr Buteyko, Wima Hofa, kursy oddychania jogistycznego i pranajamy, kursy medytacji w ruchu Calligraphy Health System oraz pracy z energią Qi Gong. Certyfikowała się również w Mindfulness-Based Stress Reduction, Shinrin Yoku oraz Usui Reiki Master. Justyna powtarza, że coś tak prostego, jak oddychanie, pozwala skutecznie łagodzić stres i uwalniać napięcie z ciała.
Ćwicz oddech z Justyną @PrzestrzeńPełnaOddechu